conBLOG

30. 9. 2005 pátek

Linky na víkend XLIX

Tyto linky mi utekly z redakčního systému trochu dřív než měly (tedy nejdřív, jak mohly - v pondělí). Přineslo to ale spoustu užitečného. Například se potvrdilo tvrzení, že časy země, kde zítra již znamená včera nejsou tak dávné. Asi se mi zvýšila návštěvnost a ještě zvýší, protože tento spot recykluji a bude zveřejněn hnedle dvakrát. A taky se asi stává nejvíce komentovaným spotem z kategorie Linky. Tolik tedy netradiční úvod.

The Power of Defaults
Jakob Nielsen
David Špinar: Od Dobrého webu k H1.cz
Jiří Macich
CSS Swag: Multi-Column Lists
Paul Novitski o tom jak zozdělit seznamy do více sloupců.
Introducing the CSS3 Multi-Column Module
Cédric Savarese
Yahoo Search Site Explorer
Jak psát (a nepsat) zkratky
Martin Snížek

23. 9. 2005 pátek

Linky na víkend XLVIII

Internet Explorer Developer Toolbar

Už pár dní je u Microsoftu dostupná beta verze Internet Explorer Developer Toolbar (via Developer Toolbar for IE). Takže teď můžete ve svém Internet Exploreru procházet DOM zobrazené stránky, měnit některá nastavení IE, prohlížet vybrané elementy stránky a jejich nastavení, spouštět validaci a mnoho dalšího.

20. 9. 2005 úterý

Opera je zdarma a bez reklam

Prohlížeč Opera ve své nejnovější verzi 8.50 je od teď nabízen zdarma a bez reklam. Je to jedna z nejdůležitějších událostí letošního roku na poli internetových prohlížečů.

Od Opera Software je to celkem pochopitelný tah. Pokud totiž chce získat výraznější podíl na "trhu" prohlížečů, musí nabídnout desktopový browser zdarma. Tento model se už vícekrát prosadil, takže proč by se to nepovedlo i Opeře?

Přesto by mě zajímalo, jak to nakonec všechno dopadne. Opera už zadarmo byla. Pravda museli jste přetrpět reklamní banner nebo si stáhnout někde z warezových stránek kód. Takže samotný fakt nulové ceny k vítězství nestačí. Chce to ještě reklamu. Ta dokonale zabrala v případě prohlížeče Firefox, kdy se zvedla velká vlna zájmu o tento prohlížeč. Třeba se něco podobného podaří i v případě Opery.

16. 9. 2005 pátek

Linky na víkend XLVII

15. 9. 2005 čtvrtek

Amorální jedinci

Co si myslíte o výroku, že blokování reklamy na webových stránkách uživatelem je nemorální?

14. 9. 2005 středa

Google hledá na blozích

Vyhledávač Google dnes spustil na adrese blogsearch.google.com beta verzi svého hledání na weblozích (via Google prohledává weblogy).

Betaverze Google Blog Search se zaměřuje na weblogy (nejenom na Blogger, který patří do stáje Google). Vyhledává se nejenom na anglicky psaných webech, ale jsou podporovány také další jazyky (včetně češtiny). Nyní jich je 35. Podle všeho jsou indexovány blogy, které poskytují RSS/Atom. V budoucnu má být dostupný formulář pro zařazení blogu do seznamu indexovaných blogů. Informace jsou z blogů jsou získávány od června 2005. V databázi Google proto nejsou starší data. Na indexaci starších spotů se pracuje a podle některých výsledků vyhledávání se do toho už Google pustil.

Služba je dostupná na výše uvedené adrese, ale také třeba na search.blogger.com. Docela mě zaujala možnost "předplatit si" výsledky vyhledávání ve formátu RSS nebo Atom.

Souvislosti

10. 9. 2005 sobota

Pozor na komentáře v HTML

Jak komentovat části kódu v (X)HTML ví snad každý webdesigner. Jestli to ale dělá každý bez chyb, je otázkou. I sebejednodušší činnosti mohou způsobit problémy. A právě remování mě nachytalo na hruškách nedávno.

Doporučení HTML 4.01 říká o komentářích zhruba toto: Mezi znaky <! a znaky -- nesmí být žádné whitespace znaky (mj. žádné mezery), ale tyto whitespace znaky jsou povoleny mezi ukončovacími znaky -- a ukončovacím znakem >. Častou chybou je vložení dvou a více znaků - uvnitř komentáře.

Prohlížeče

Můj obvyklý způsob zapisování kódu zahrnuje i poměrně časté psaní poznámek (viz testovací stránka). Věřte mi, je to užitečné. Často mám poznámku na začátku i konci poznámkou označeného bloku. A tady začíná můj problém, který mě potkal tento týden. Firefox mi na jedné stránce odkryl komentářem skrytou část stránky včetně části komentáře. Asi je Vám jasné, kde byl zakopaný pes.

Abych si ušetřil práci (zrovna jsem machroval a ukazoval, jak rychle můžu skrýt část stránky), tak jsem na konci úvodního komentáře smazal ony dvě pomlčky. Editor poslušně přebarvil blok do zelena a Internet Explorer 6 zamýšlenou část stránky skryl. Vymalováno. Ovšem jen do doby, než jsem si stránku prohlédl ve Firefoxu. Firefox se snaží ctít doporučení a zobrazí text, který následuje za uvodními znaky poznámky - tj. za <! a to včetně textu poznámky.

Opera se chová stejně jako IE - nebere v úvahu špatně napsanou poznámku a vše skryje.

Editory

Zajímavé taky je, jak se ke špatně zapsanému kódu poznámky staví editory:

Adobe GoLive 6
Kód označí jako celý zaremovaný. Chová se tak, jak IE zobrazuje.
Macromedia Dreamweaver
Kód označí jako celý zaremovaný. Chová se tak, jak IE zobrazuje.
Macromedia Homesite 5
Text označí jako zaremovaný až do výskytu ukončovacího sekvence -->. V uvedeném příkladu to bylo až do konce HTML dokumentu.
Microsoft FrontPage 2003
Kód označí jako celý zaremovaný. Chová se tak, jak IE zobrazuje.
NVU 0.3
Celkem pochopitelně zobrazuje jako Firefox a do zdrojového kódu doplní(!) za začátek první poznámky dvě pomlčky (znaky mínus).

Vyzkoušel jsem ještě další editory. A všechny se chovaly tak, jak IE a Opera zobrazovaly a stejně jako FrontPage a spol. zobrazovaly. Testem prošel ještě editor 1st Page 2000, PSPad a TopStyle Pro 3.10.

9. 9. 2005 pátek

Linky na víkend XLVI

7. 9. 2005 středa

CSS galerie

Když jsem včera odkazoval na stránku věnovanou stylování tabulek pomocí CSS, tak proč bych dnes v nakousnutém tématu nepokračoval? Znalci v seznamu asi nenajdou nic nového, ale jako stručný sumář pro zbytek čtenářů by tento spot mohl být užitečný.

A ještě na vysvětlenou. CSS galerie jsou stránky, na kterých jsou prezentovány ty nejlepší stránky vytvářené pomocí kaskádových stylů. Autoři většinou dodržují moderní postupy tvorby webu a také jejich výtvory je možné označit za moderní díla (bez urážky).

Známé CSS galerie

6. 9. 2005 úterý

Galerie tabulek

Příkladů není nikdy dost a příklady táhnou. Tak tahle dvě ustálená slovní spojení mě napadla při procházení stránky CSS Table Gallery (via WaSP).

Princip podobných CSS galerií je prostý. Jedna standardní stránka, ke které se připojují různé CSS soubory měnící vzhled stránky k nepoznání. Nechejte se insipovat metamorfujícími tabulkami také.

5. 9. 2005 pondělí

Nálet refererových sarančat

Referrer
Adresa odkazu z jiné stránky na danou stránku. Většinou stránka, ze které přišel uživatel.

Refererový spam mě trápí už pár měsíců. Dnešní pohled do statistik serveru conVERTER mě ale dost ubral na náladě. Pominu skutečnost, že skutečné referery jsou na prvním, 57. a 340. místě. Pominu skutečnost, že více než 97 % hitů připadá na refererový spam. Co mě ale začíná dost trápit je skutečnost, že refererový spam vygeneroval za první čtyři dny září na mém serveru skoro 3 GB trafiku! A to mě začíná opravdu dost vadit (tady zafungovala autocenzura, protože původně věta obsahovala čtyřpísmenný výraz obsahující písmena es, er, té a dlouhé á).

Veškeré ataky refererového spamu směřují právě sem na weblog. Jestli to tak půjde dál, tak někdy koncem měsíce dosáhnu limitu měsíčního trafiku. A pak půjde celý web k ledu.

2. 9. 2005 pátek

Linky na víkend XLV

Další…

Archiv starších článků.

Od roku 2002 conBLOG píše Jiří Bureš, conVERTER

Tip: Doporučuji webhosting Český hosting