conBLOG

7. 6. 2004 pondělí

Pevná, tvrdá, nedělitelná

Nedělitelná mezera
Pro zápis nedělitelné mezery se používá v (X)HTML znaková entita   (nonbreakable space, no-break space, non-breaking space apod.). Nedělitelná mezera (tvrdá mezera, pevná mezera, nezlomitelná mezera) zabrání rozdělení slov např. na konci řádku. V češtině se takto spojují nejčastěji:
  • jednopísmenné předložky (k, o, s, u, v) s následným slovem (v lese),
  • verzálka A s následujícím slovem,
  • iniciála s příjmením (J. Novák),
  • titul a jméno (Ing. Kraus)
  • hodnota veličiny a její jednotka (5 V - pět voltů),
  • číslo a symbol procenta, měny apod. (100 % - sto procent),
  • mezi čísla v kalendářních datech (7. 6. 2004),
  • ve zkratkách (s. r. o. - zkracuje různá slova) atd.

Přestože používání nedělitelné mezery je dáno typografickými pravidly a učí se už na základní škole, je používání nedělitelné mezery při tvorbě webových stránek velmi řídký jev. Podle mě jsou hlavními příčinami neznalost a lenost (jak je to u vás?). Přitom mnoho HTML editorů používání nedělitelné mezery usnadňuje. Nepsaným standardem je klávesová zkratka Ctrl+Shift+mezera.

Nedělitelná mezera a editory

HTML editory se k existenci nedělitelné mezery staví různě. Některé editory vůbec nemají klávesovou zkratku vkládající nedělitelnou mezeru. Jaká je tedy situace na poli nejrozšířenějších HTML editorů?

1st Page 2000 2.0
Nedělitelná mezera se vyvolá klávesovou zkratkou Ctrl+mezera. Je možné editovat vlastní zkratky, ale nepodařilo se mi přesvědčit dialogové okno, aby akceptovalo mezerník.
Adobe GoLive 6
V okně Layout se pro nedělitelnou mezeru používá klávesová zkratka Shift+mezera.
FrontPage 2000
Zkratka Ctrl+Shift+mezera v editačním okně správně vloží nedělitelnou mezeru do HTML kódu. V HTML editoru už ale zkratka nefunguje (co vím, tak se tak chovají i novější verze FrontPage).
FrontPage 2002
Tak tady se zase Microsoftu povedla prasárna. Po zmáčknutí Ctrl+Shift+mezera se v HTML kódu objeví tento podivný kód: v<span lang="en">&nbsp;</span>lese. Po vytvoření stránky pak nezbývá, než nahrazovat.
FrontPage 2003
Nová verze a prasárna na entou. Tajně jsem doufal, že MS napraví kiks z XP verze, ale chyba lávky. Tentokrát vám nahrazování moc nepomůže, protože FrontPage 2003 generuje pro změnu tento kód: v<span lang="en">&nbsp;lese</span>. Nevíte někdo, jak přinutit FrontPage, aby to nedělal?
HomeSite 5
Ctrl+Shift+mezera funguje na výbornou.
Macromedia Dreamweaver
Tady nemůžu sloužit. Napište do komentářů, jak nedělitelná mezera funguje v tomto editoru. Dremweaver používá standardní zkratku ve Windows Ctrl+Shift+mezera.
Mozilla Editor (Composer)
Ať jsem hledal, jak jsem hledal, tak jsem klávesovou zkratku pro nedělitelnou mezeru nenašel.
PSPad
Tento český freeware editor nemá s vkládáním nedělitelné mezery žádný problém. Ctrl+Shift+mezera funguje bez problému.

Není tvrdá jako tvrdá

Typografie je umění. Znalec ví, že není jenom jediná mezera. Pro některé nedělitelné mezery se používá zúžená mezera, která se v HTML zapisuje &thinsp;. Podpora zúžené mezery je ale v IE veškerá žádná. Takže nezbývá, než zůstat u &nbsp;.

Souvislosti

Komentáře

1 Petr Weida Web

7. 6. 2004 pondělí, 18.21

V Dreamweaveru 2004 funguje také Ctrl+Shift+mezera.

2 Lukáš Hroch Web

7. 6. 2004 pondělí, 18.30

Nemá někdo funkcičku (či jen regexp), která dokáže v textu najít výše zmiňované případy a tvrdou mezeru do nich vložit?

Často se setkávám s tím, že v oněch případech (snad vyjma předložek :) je mezera úplně zapomenuta a jednotlivé časti jsou psány dohromady, aby se to v dokumentu náhodou nevhodně nezalomilo.

3 dgx E-mail Web

7. 6. 2004 pondělí, 18.32

Snad nejsem OT... s nezalomitelnou mezerou velmi úzce souvisi entita, o níž se v článku ani odkazech nepíše - je to ­ tedy volitelné zalomení.

Použití: nejne­obhospo­dařováva­telněj­šími

4 dgx E-mail Web

7. 6. 2004 pondělí, 18.34

[2]
hledej: (\W[ksvzKSVZOoUuIiA]) (\w)
zaměň na: $1 $2

v uvedeném regexu je použito \w, což znamená jakýkoliv písmeno, a \W, což je vše kromě písmena. Pokud tohle váš program neumí (resp. neumí pro češtinu), je třeba nahradit za [a-zA-ZáÁ..... atd.

5 dgx E-mail Web

7. 6. 2004 pondělí, 18.36

Bohužel, komentáře mi žerou entity, takže oprava:

[3] Použití: nejne&shy;obhospo&shy;dařováva&shy;telnějšími

[4] zaměň na: $1&nbsp;$2

6 pixy E-mail

7. 6. 2004 pondělí, 21.08

Docela mě překvapuje, že zrovna na TOMHLE blogu se nadměrně věnuješ Frontpagi a majoritní profesionální editory ignoruješ - tj. Adobe Golive (úplně) a Macromedia Dreamweaver (netušíš)... ;/

BTW, na Macu je standard pro nedělitelnou mezeru Alt-mezera. Vždy a všude. A třeba v Golive se převádí na nbsp; - Dreamweaver jsem smazal, takže tam si jist nejsem (ale předpokládám)...

7 meky E-mail Web

7. 6. 2004 pondělí, 21.15

Je sice pravda, že pravidlo o mezeře za interpunkcí znám již ze základní školy. Ale až od této chvíle vím, že má být řešeno  . Teď už to snad budu používat správně.

8 Yuhů Web

8. 6. 2004 úterý, 0.15

Tak to s tím FrontPagem je bug jak prase. Vypnout se mi to nepodařilo. Ale zdá se mi, že ta chyba je ve verzi 2002 naprosto stejná jako ve verzi 2003.

Ještě reaguju na Pixyho: to, že se Jirka nadměrně věnuje FrontPagi, je pravděpodobně dáno tím, že se stále jedná o nejlepší software na tvorbu a údržbu *obsahu*. Jako html editor je to samozřejmě katastrofální průser, i když v poslední verzi se to trochu zlepšilo.

9 Yuhů Web

8. 6. 2004 úterý, 0.26

Tak jsem našel částečné řešení pro FrontPage verzi 2003. Ale je to děsná pakárna.

Úpravy > Najít a nahradit > Značky HTML.

Zadat značku span.

Úprava při nahrazení = odstranit značku.

Pravidla HTML > nové pravidlo > s atributem = lang > je rovno > en

Vybrat všechny stránky nebo aktuální stránka a Nahradit vše. Pak případně uložit dotaz, aby to příště šlo rychleji.

Není to nic moc postup, asi bych to tak cvičně spouštěl jednou za čas.

10 DAvid

8. 6. 2004 úterý, 8.53

K čemu je kvalitně odvedená typografická práce, když mi výsledek budou hyzdit zmršeniny typu "datumech". Napsal byste třeba vakuumech, muzeumech nebo centrumech?

11 Jiří Bureš Web

8. 6. 2004 úterý, 10.13

[10] Co tento nespisovný výraz mění na podstatě spotu?
Můžu dělat sto různých chyb a odmítat snížení jejich počtu s tím, že nikdy nebudu dokonalý?
U slova datum se často dělá chyba v tom, že se zaměňuje rod. Správně to datum, ale svá slovo svádí k chybnému ten datum. Správně se datum samozřejmě skloňuje podle vzoru město při vypuštění um.
Dalším důvodem proč se dělají chyby ve skloňování je snaha po odlišení od slova data (např. počítačová).
Ještě jednou se omlouvám za použitou zmršeninu, kterou tímto opravuji (vysvětlení, proč byl napsaný komentář [10]).

12 DAvid

8. 6. 2004 úterý, 11.21

[11] Na podstatě spotu zřejmě nic se nezmění. Jako čtenáře textu mne více vyruší "datumech" než "A" na konci řádky.
Možná trošku víc rýpu, berte to jako mou úchylku.

13 dgx E-mail Web

8. 6. 2004 úterý, 11.39

[12] a mě zase přivádí k šílenství mezera před interpunkcí.

[9] Bug ve Frontpage se dá ostranit trošku neobvyklým, ale v důsledku velmi příjemným postupem. A to vytvořením definice vlastní klávesnice. Například pod kombinací kláves Ctrl-Alt-Space definovat znak s kódem 160, což je ona pevná mezera. Frontpage (ale i jiné editory) potom po stisku Ctrl-Alt-Space vloží jen &nbsp;

A jaká je výhoda tohoto řešení? No třeba ta, že pod další klávesy si můžete umístit české uvozovky, volitelné zalomení, pomlčku, ale i znaky <>. Tedy vše, co na (české) klávesnici chybí.

14 pixy E-mail

8. 6. 2004 úterý, 11.51

Já taky často píšu "datumy, v datumech" - i když mi to uši a oči trhá, ale zcela spolehlivě tím odlišuju hrozící možnou záměnu významu v "data, v datech". Hlavně když píšu nějaký odborný text (nebo v práci komunikuji s dodavateli), kde se jak "data", tak "datumy" mohou vyskytovat současně...

15 Jiří Bureš Web

8. 6. 2004 úterý, 12.35

[12] Nic proti :-)
[13] Až budu mít den blbec, tak napíšu spot "co mi nejvíc vadí v počítačové typografii". A když budu chtít zvednout návštěvnost, tak ke každé odrážce přidám odkaz na nějaký weblog :-)

> vytvoření definice vlastní klávesnice
Můžu požádat o rozšíření obzorů? Jak na to? Jde to přímo prostředky Windows nebo je na to nějaké udělátko?

mi zrovna problémy nedělá (Ctrl+Alt+, a Ctrl+Alt+.). Problém mám jenok když zkratky typu Ctrl+Alt+něco píšu v MyIE2, kde mi to otevře menu a pak se dějou věci :-)

[14] Blahé paměti jsem tě iritoval špatným rodem u slova dogma. To dogma, ta dogma? Ještě že jsem nepoužil ten dogma :-)

Jak si to tak po sobě čtu, tak je vidět, že mě oběd celkem gurmánsky uspokojil. Tolik :-) v jednom komentáři jsem už dlouho nepoužil :-)

16 dgx E-mail Web

8. 6. 2004 úterý, 12.56

Odyseu s tvorbou vlastní klávesnice odstartovala deprese z toho, že během napsání:

<a href="x_y">žluťoučký & kůň</a>

musím asi 5x přehodit klávesnici. Chtěl jsem vytvořit vlastní, kde bych měl čísla jen na numerické části (tedy dostupné všechny $ % ^ &), kde by byla diakritika, kde by bylo <> dostupné i bez kláv. zkratek (tu Vaši jsem bohužel neznal).

Tedy chtěl jsem úplně zrušit přepínání, a mít jen jedno rozložení.

Existuje celá řada virtuálních mapovačů klávesnice, ale bohužel žádný nefungoval na 100% (např. nepremávajů ve FAR Manageru). Jedinná cesta byla editace onoho DLL souboru, ve kterém je ovladač klávesnice uložen (např. kbdcz.dll).

Naštěstí jsem 'pohaluzi' narazil na velmi šikovný generátor a editor těchto souborů, přímo z produkce Microsoftu. Jmenuje se Microsoft Keyboard layout Creator, najdete jej na http://www.microsoft.com/globaldev/tools/msklc.mspx (nedávno o něm psali na Žive)

No, a když už byl v té editovací euforii, přihodil jsem několik typografických kláves, třeba ty pevné mezery, české uvozovky (jejichž entity si nejsem schopen ani po letech zapamatovat :-)

Chtělo to chvíli ladění, hledání kompromisů, a dnes jsem maximálně spokojen, produktivitu práce mi to zvedlo velmi výrazně!

ufff. to bylo vyčerpávající, co?

P.S. můžete ji vyzkoušet http://www.dgx.cz/archiv/klavesnicedgx.zip

17 PePPer

8. 6. 2004 úterý, 14.31

A pravy Alt + pozadovany znak uz na Windows nefunguje?

Mam na mysli > a <

18 Jiří Bureš Web

8. 6. 2004 úterý, 15.04

[17] Funguje. Ale já už jsem si při tom nekonečném HTML-psaní v Notepadu zvykl na tento postup:
1) Levý malíček na levé Ctrl.
2) S malou odmlkou levý palec na Alt.
3) Následuje klepnutí pravým ukazováčkem na , a pravým prostredníčkem na .

Už to mám tak zapamatované a v hlavě zhudebněné :-) Úplně tu melodii slyším: Vž'um (to byla levá ruka, malíček i palec skoro současně) ta:dam (pravá ruka: ta = ukazovák, dam = prostředník).

19 PePPer

8. 6. 2004 úterý, 17.34

No a nedavate tam ten levy malicek nahodou uplne zbytecne? :-)

20 Jiří Bureš Web

9. 6. 2004 středa, 7.42

[19] Nedávám. Protože (levý) Alt + něco nefunguje stejně jako Alt Gr (pravý) + něco.

21 rony Web

14. 6. 2004 pondělí, 12.35

Len môj príspevok k téme príspevku: http://spravodaj.madaj.net/archives/001953.html - typografia zasa inak ;-)

22 pavel E-mail Web

18. 6. 2004 pátek, 11.02

Vsude vidim, jak horlivi webdesigneri ( :) ) cpou   vsude i mezi jednopismene spojky a nasledujici slovo, coz je podle pravidel ceskeho pravopisu chyba. Diky autorovi za to, ze dodrzuje pravidla. Spousta DTPaku se ridi anglickymi pravidly pro jednohlasky na konci radku ovsem zapominaji, ze anglicani nemaji zadne jednopismenne spojky :)

23 Zefyr E-mail

8. 2. 2005 úterý, 18.04

Pořád tu nevidím řešení, jak zautomatizovat vkládání mezer do celého textu? Většinu textů kopíruji ctrl+c a ctrl+v a nemám chuť každou předložku svazovat s dalším slovem ručně.

24 Jiří Bureš Web

8. 2. 2005 úterý, 19.50

[23] Program, který obsah schránky projde a nahradí, co se nahradit má. Ale existuje takový? Já sám ho čas psát nemám. Ale bylo by to pro mnoho lidí asi užitečné.

25 Lada Urbanová E-mail

6. 9. 2005 úterý, 9.41

[24] Můj učitel napsal jeden prográmek, které podobné neduhy odstraní - http://www.kai.vslib.cz/~satrapa/sw/skoba/ . Ale asi to není úplně to, co jste chtěli.
[18] To je dobré - to se mi bude dobře pamatovat :-)

26 Stepan E-mail

24. 11. 2006 pátek, 1.20

Mám už dlouho jednoduché makro pro MS Word a OpenOffice Writer, které v textu nahrazuje běžné mezery pevnými (nezalomitelnými) mezerami, hlavně za předložkami a spojkami S,s Z,z V,v A, I apod.

Funguje to jednoduše: Vložím český text do dokumentu ve Writeru, spustím makro (přes vytvořené tlačítko na liště) a hotovo, když text tisknu nebo posílám mailem.

Jinak když je to do blogu nebo jinam na web, uložím si hotový dokument na disk jako HTML. Potom otevřu HTML dokument v Notepadu, zkopíruju jenom text s těmi &&& do schránky a vlepím do blogu. A mám samé pěkné pevné mezery.

To makro pro Writer je jednoduché. Základ vypadá divně, ale chyták je v tom, že za tím druhým " I " je přes schránku vložen znak pevné mezery, který jsem si zkopíroval z textu ....

args1(10).Name = "SearchItem.SearchString"
args1(10).Value = " I "
args1(11).Name = "SearchItem.ReplaceString"
args1(11).Value = " I "
dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:ExecuteSearch", "", 0, args1())

args1(10).Name = "SearchItem.SearchString"
args1(10).Value = " s "
args1(11).Name = "SearchItem.ReplaceString"
args1(11).Value = " s "
dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:ExecuteSearch", "", 0, args1())

... atd. atd. pro všechny předložky a procenta.

Kdyžtak napište, pošlu nebo to dám někam na web.

27 PKP E-mail Web

3. 4. 2007 úterý, 23.39

Dal jsem si tu práci a zkusil jsem udělat aplikaci na automatické doplňování některých nedělitelných mezer. Může se to hodit nejednomu tvůrci stránek :-) http://mezera.dnh.cz

28 Jakub Hejda Web

11. 5. 2007 pátek, 11.55

Tohle by se možná taky hodilo:

Jak automaticky přidávat pevnou mezeru za předložky

http://weblog.clovicek.net/prispevek-php-jak-automaticky-pridavat-pevnou-mezeru-za-predlozky.html

29 Jiří Beroušek E-mail Web

28. 1. 2008 pondělí, 21.15

Ja sem taky lenoch a proto jsem si v PHP udelal "  replacer", ktery do textu za definovane predlozky a spojky doplnuje pevne mezery. Pokud nekdo chcete vyzkouset je online na http://www.nedivse.cz/doplnovani-pevnych-mezer/

30 name

2. 4. 2009 čtvrtek, 18.10

žerou komentář entity? možná je tu alert(0)

Nový komentářOdřádkovat odstavce v komentáři (pomocí <br>)

Můžete použít HTML značky. URL začínající http:// se převedou na odkaz (z obou stran musí být mezera).

« starší článek   · • ·   novější článek »

Od roku 2002 conBLOG píše Jiří Bureš, conVERTER

Tip: Právě řeším Penzion Verde v Mikulově