Dost často vybírám nejrůznější hardware do firmy, kde pracuji. Navigace na některých webech mi ale příliš nepomáhá v mém konání. Typicky váhám, jestli požadovaný kus hardware patří do kategorie pro firmy nebo pro domácnosti.
Z vlastní zkušenosti vím, že se autor webu nezavděčí všem návštěvníkům. Vždycky je potřeba uspokojit co největší počet potenciálních zákazníků (nejen ve smyslu nakupování). Jednou z často používaných možností je navigace, která neklade důraz na technické znalosti návštěvníka, ale počítá s tím, že u prohlížeče sedí laik. Takovou navigaci můžete vidět třeba na stránkách Hewlett-Packard např. v sekci tiskáren. Je to ono známé dělení typu firma/domácnost, začátečník/pokročilý, amatér/profesionál apod.
Nikdy si nejsem jistý, jestli se mám zařadit do škatulky firma nebo domácnost a domácí kancelář. Obvykle kliknu na firmu (přece sedím ve firmě a možná jsem i známá firma), ale často nepochodím. Hardware, který hledám, totiž svými parametry patří domů. A tak se proklikávám historií zpět. Jindy na to jdu rafinovaně a klikám na opačnou volbu, než mi velí logika. Samozřejmě se zase spletu.
Proto mám rád, když je k dispozici dobře navržený a naprogramovaný konfigurátor, který na základě zadaných parametrů vybere vhodné výrobky. Pak už si umím vybrat sám.
Myslím si, že ne vždy je dělení produktů podle fyzického místa, kde bude výrobek stát (doma/ve firmě), jak zkušený je uživatel (začátečníci/pokročilí), nebo jestli se pomocí něj bude živit (amatér/profesionál) nejvhodnější. Často takové dělení mate. Nevystihuje totiž obvykle klíčové vlastnosti, podle kterých návštěvníci hledají. Mnohdy taky toto dělení odráží zahleděnost firmy sama do sebe (máme oddělení koncových uživatelů a korporátních klientů). Univerzální návod na dokonalou navigaci Vám ale neprozradím. Ani to nejde. Každý web je totiž jiný a tvůrci se musí vždycky hodně zamyslet.