Lightbox 2 je určen k efektnímu zobrazování obrázků. Lightbox pracuje tak, že po klepnutí na náhledový obrázek se obrázek otevře ve větším rozlišení (viz příklady). Funkce Lightboxu závisí na JavaScriptu. V tomto článku najdete návod, jak uvést Lightbox 2 na webové stránce do provozu. Článek je určen začátečníkům bez znalosti angličtiny a čerpá z mé zkušenosti s instalací Lightboxu a podrobného návodu na stránkách autora. Smyslem článku není rozpoutat diskusi o smysluplnosti používání, přístupnosti nebo použitelnosti Lightboxu. Také je mi jasné, že o Lightboxu psali jiní, jinde, dříve a lépe.
Autor Ligtboxu Lokesh Dhakar nabízí zdarma ke stažení zazipovaný Lightbox 2 (ten stáhněte na počítač a rozbalte na vhodné místo). V archivu je vše potřebné pro uvedení Lightboxu do chodu. Postup je následující:
- Do hlavičky webové stránky (mezi tagy ) vložte kód:
- Do hlavičky vložte odkaz na stylopis (kód ze souboru
lightbox.css
můžete přidat do vašeho stylopisu): - Do složky
images
nakopírujte obrázky ze stejnojmenné složky v zipu. Podobně musíte do stejnojmenných složek uložit skripty a css soubor. - Do kódu odkazu (nebo obrázku apod.) vložte atribut
rel="lightbox"
. Např.image #1
Pokud kopírujete obrázky nebo další soubory z instalace Lightboxu, dejte si pozor, abyste nepřepsali existující soubory. Obecné pojmenování některých souborů je jedna z nevýhod Lightboxu. Jména souborů a cestu k nim samozřejmě můžete změnit. Ale nesmíte to zapomenout udělat důsledně na všech správných místech.
Protože je Lightbox 2 psaný pro anglicky mluvící, doporučuji ve vhodném grafickém editoru počeštit obrázky obsahující anglické texty (closelabel.gif
případně také nextlabel.gif
a prevlabel.gif
).
A jedna rada na závěr. Pokud nemusíte, tak Lightbox radši nepoužívejte.