conBLOG

31. 8. 2004 úterý

Word CMS lite

Honza Hučín popisuje ve spotu WYSIWYG? Často stačí Word zajímavý způsob, kterým využívá Word k psaní (předpokládám že) validního HTML. Ve Wordu normálně píše a formátuje. Na závěr spustí makro, které formátování převede do HTML kódu. Zdrojový kód je k mání.

Při čtení článku mě napadla taková myšlenka. Word je rozšířený skoro všude. Spousta lidí jej jakž takž ovládá. Všichni znalí často žehrají, jaké hrůzy z Wordu lezou. Co takhle vyrobit pro Word makro, které mnoho problémů vyřeší. Představte si:

 1. Vytvořit nástrojovou lištu. Říkejme jí třeba i-publikování.
 2. Na liště tlačítko pro nový i-dokument.
 3. Na liště by byla jen povolená formátovací tlačítka.
 4. Po klepnutí na tlačítko nový i-dokument by se ostatní lišty a menu skryly/znepřístupnily (až po uložení by se stala tlačítka dostupná). BFU by nemohl tak snadno provádět různá formátovací zvěrstva.
 5. Před vytvořením dokumentu by aplikace otázala (formulářem) na nadpis, sekci, klíčová slova, popis atd.
 6. Uživatel by vesele psal a formátoval ve známém prostředí.
 7. Pak by dal uložit intranet-dokument. Na pozadí by proběhly veškeré transformace zapsaného textu.

Napadají mě další fíčury. Otevírání uložených dokumentů, odeslání e-mailem k publikování atd. Možná by to všechno dobře fungovalo. Na druhou stranu je touha psavců, aby jejich dokument na internetu vypadal přesně tak, jak jej oni geniálně vytvořili, nebetyčná. Škoda, že Word nemá nějaký přepínač (třeba -bfu, který by skryl 95 % možností a nabídl jen těch pár opravdu užitečných.

Partneři ke stažení

Včera večer jsem procházel web firmy Onduline, abych našel nějaké informace o krytině, kterou se snad bude za pár dnů pyšnit naše staronová šopa. Vedle technických parametrů, ceny a technologie montáže mě zaujala stránka o oficiálních prodejních místech. Na stránce se skvěl výrazný nápis Partneři ke stažení.

Na stránce se skví další perla humoru nechtěného. Stačí se pořádně zamyslet nad větou: Zde si můžete prohlížet nebo stáhnout partnery ve verzi PDF. Tak tohle je buď pěkný sadismus nebo nový rozměr eskort servisu. Slečna ve formátu PDF. Dost dobré.

Miluji a zároveň nenávidím tuhle novočeštinu. Někdy, jako v tomto případě, je to docela legrace. Jindy tyhle patvary nutí k zamyšlení a často jsou k pláči. Frikulínská spojení typu řešení vašeho bydlení jako by vypadla z psacího stroje důstojníka lidovědemogratické armády. Výrazy s násilně naroubovaným slovem pro už ani nepřekvapí. Trochu zamrzí, když každý živnostník (pardon podnikatel) provádí stavební činnost (stavět je až příliš sprosté). Už se ani nerozhoduje, protože je tady proces rozhodování nebo rozhodovací proces.

Ona ale taková čeština má své finanční dopady. Kdo byl na nějaké poradě, kde se takto mluvilo a odcházel s pocitem, že neví o čem je řeč, mi rozumí. Každý, kdo četl oběžník, na kterém každé druhé české slovo bylo nahrazeno cizojazyčným synonymem (někdy to slovo ani stejný význam nemělo), ví, o čem píšu. Kolik musí stát peněz, když většina lidí, kteří se řídí pokyny v novočeštině, udělá něco jiného, než po nich autor chtěl.

Několikrát jsem byl nucen opravovat podobný text. Víceslovný výraz šel nahradit jedním slovem. Cizí výrazy jsem nahradil českými slovy. Přeházel jsem slovosled a odstranil trpné rody. Občas jsem rozdělil odstavec a přidal nebo upravil nadpis (nadpisy na dva řádky miluju). A divili byste se, kolik dokumentů má nadpis, který vůbec neodpovídá obsahu (to platí pro weby i pro papírové kousky). Je zajímavé, jak lidé, kteří se umí vyjádřit mluveným slovem, propadnou slohové křeči, když mají něco napsat (možná to platí i pro tento text).

Mějte pěkný den.

Souvislosti

30. 8. 2004 pondělí

Obsolete, deprecate

Tohle je jenom taková malá terminologická poznámka. Dušan Janovský v diskuzi vyzval k terminologickému spotu na téma normotvorného výraziva. Přiznávám, že jsem se několika příspěvky nechal unést k  OT komentáři. Nebudu sestavovat kompletní slovník, kde bych psal co znamená must, should, may apod. Doplním jenom dvě definice termínů, o kterých se mluvilo v komentářích u Dušana:

Deprecate
zavržený, odmítnutý.
Obsolete
zastaralý, překonaný.

Tolik slovník. Specifikace HTML 4.01 říká něco trochu jiného:

Deprecate
Element nebo atribut zastaral a byl nahrazen novější konstrukcí. Deprecate elementy se mohou v budoucích verzí jazyka stát obsolete. Prohlížeče by měly z důvodu zpětné kompatibility tyto elementy podporovat.
Obsolete
Není zaručeno, že element nebo atribut bude podporován prohlížečem. Elementy nejsou definovány ve specifikaci.

Specifikace používá v definici termín outdated (mj. zastaralý), ale to by nemělo svádět k záměně za obsolete. Když se na to dívám z pohledu prohlížečů, tak se atribut/element nejdříve stane deprecate a následně obsolete (nejdříve je zavržen a následkem toho zastará - je překonán).

Jaký je váš názor na překlad termínů deprecate a obsolete?

27. 8. 2004 pátek

Dynamika soutěže běžešelemovací řůčovičky

Soutěž Běžešelemovací řůčovičky (dále jen BŘ) zapůlila. Dojmy z prvních dní shrnuje Martin Kopta na Lupě v článku Běžešelemovací řůčovičky: stav v poločase:

 • soutěž probíhá v umělém prostředí,
 • soutěž nemá obchodní význam (ne tak už pro pořadatele) a stránky obsahují neužitečný obsah,
 • soutěž ukazuje ze SEO především to špatné (různé fígle v obcházení slabin vyhledávače).

Všechno Martin pěkně píše hned na začátku článku:

Soutěž o nejlepší SEO pro frázi "běžešelemovací řůčovičky" se míjí účinkem. Měla ukázat, kdo zvládá nejlépe přirozený marketing ve vyhledávačích. Výsledky jsou však zatím spíše kontraproduktivní. Vznikly tisíce neužitečných stránek, objevily se jalové odkazy, soutěžní weby nejsou zaměřené prodejně a nezískávají důvěru uživatelů. Soutěž bude mít vítěze, ale nebude to vítězství Pyrrhovo?

Martin se zaměřil hlavně na obchodní aspekt SEO - na SEM. SEO je samozřejmě vhodné i pro neobchodní stránky (např. vzdělávací weby apod.). Ale když to zobecním, tak i ty mají své "zákazníky".

Vývoj počtu stránek BŘ

Martin v článku postihl pouze statické údaje (uvádí necelých 52 tisíc stránek v Google 26. 8.). Kdo by to taky sledoval (no já)? Já jsem zjišťoval údaje o počtu stránek od počátku soutěže. Dopoledne (většinou ráno kolem 8. hodiny) jsem zadal do Google frázi Běžešelemovací řůčovičky (bez uvozovek). Výsledky jsem přenesl do grafu:

Vývoj soutěže běžešelemovací řůčovičky

Vývoj počtu stránek soutěže BŘ

Šedá spojnice v grafu znamená, že v daném mezidobí měření neproběhlo.

Období je samozřejmě velmi krátké, ale určité závislosti se snad už projevují. Jednou z nich je mírný pokles nárůstu o víkendech. Ale to není zase tak překvapivé. Bude zajímavé sledovat, jak se bude počet stránek měnit v delším časovém období. Uvidím, jak dlouho mě bude pohánět setrvačnost.

26. 8. 2004 čtvrtek

Googzilla?

Google už dávno není pouhý vyhledávač. Skoro všechno na co v Google sáhnou, vychází (a to má prý ještě nejhorší vedení z velkých firem obchodovaných na burze). Google kraluje na poli internetového vyhledávání a jasně se vůči němu vymezuje už i Microsoft. Google se tlačí do vyhledávání na desktopu. Dalším logickým krokem by mohl být útok na jedno z nejslabších míst Microsoftu - na Internet Explorer.

Že by Google mohl vyvinout vlastní prohlížeč nad jádrem Mozilla si myslí Jason Kottke: The Google Browser. Mozilla je z dostupných řešení určitě nejvýhodnější (cena, dostupnost, pověst apod.). Google umí vycítit potřeby uživatelů a nový prohlížeč by mohl být kvalitní a mít úspěch. Stačí se jenom zamyslet kolik lidí zná Google a kolik pojem Mozilla.

Souvislosti

Microsoft redesign

Jak je to dlouho, co jste naposledy byli na stránkách firmy Microsoft? Já se tam dneska podíval po přečtení článku Microsoft Advances. Microsoft si opravdu hrábl na dno, když přistoupil ke změnám:

 • Poměrně výrazná změna vzhledu webu - ne vše zařezává jak by mělo, ale došlo k výraznému zjednodušení vzhledu.
 • Zmenšení počtu tabulek použitých pro rozložení obsahu - z původních asi 40 tabulek (ty jsou ještě na české verzi webu) najdete v kódu pouhých 7.
 • Zrušení některých webdesignérských prasárniček (roztahovací gify, zrušení proprietálních atributů apod.) - nevím ale proč některé zůstaly (např. nepoužívání seznamů pro seznamy).
 • Zmenšení velikosti kódu - mj. důsledek předchozích opatření a komprimace kódu.
 • Obrázky mají dokonce alt - a světe div se, je jich jenom 13.

Web Microsoftu samozřejmě pořád není možné považovat za vzor všech webdesignerských ctností a ukázku správných postupů. Pořád ještě není bez chyb (validátor odhalil půl stovky chyb). Je ale patrný krok správným směrem a věci se pomalu dávají do pohybu.

25. 8. 2004 středa

Centrum - nový e-mail

Centrum.cz uvedlo do provozu svůj upravený e-mail. Centrum v e-mailu, který rozeslalo držitelům schránky informovalo především o těchto novinkách:

 • vylepšené ovládání (tj. odstranění některých chyb v použitelnosti a přístupnosti),
 • zvětšení kapacity schránky o 20 MB (schránka se tak brzo nezaplní spamem a viry),
 • CSS layout (konečně),
 • antivir NOD32 a (prý) vylepšený antispam (doufám, že se to povedlo).

Po přihlášení mě zaujalo odstranění různých grafických "serepetiček", které zbytečně zatěžovaly předchozí verzi (přibyly ale nějaké nové). Odkazy dokonce vypadají jako odkazy i ve vodorovné navigaci (tedy skoro všechny odkazy). Na nějaké detailní hodnocení je brzo. Uvidím, jak se se novinky projeví v praxi. Doufám, že si e-mail na Centru udrží pozici jednoho z nejlepších domácích freemailů.

Souvislosti

Supravodiče

Na webu conVERTER jsem opravil tabulku, která uvádí některé vysokoteplotní supravodiče.

Souvislosti

Chyby webdesignu

Roger Johansson vyjmenoval v článku Web development mistakes (via Digital Web Magazine) 18 největších chyb, se kterými se potkává na webu:

DOCTYPE zmatek
Chybějící, špatně zapsaný nebo umístěný na špatném místě.
<span> mánie
Obecný způsob stylování čehokoli pomocí CSS je obalit to do <span> elementu s class atributem. Nehledí se na sémantiku, na kaskádu, dědění atd.
Příliš vizuální myšlení
Nahlížení na web skrze WYSIWYG. Vývoj začíná vzhledem místo toho, aby se začalo u struktury a obsahu.
Nedostatek sémantiky
Kód postrádá sémantiku (význam). Autoři vychází z toho, jak je daná značka výchozím způsobem vykreslována místo toho, aby se zamysleli nad významem značek a správně je použili.
Mišmaš v kódování
Použití jednoho kódování v HTTP hlavičce a dalšího v dokumentu. Některé prohlížeče pak nemusí dobře zobrazit některé znaky.
Špatné atributy alt
Chybějící nebo zbytečné. Element <img> musí mít alt atribut. Myslete na smysluplný text v hodnotě atributu.
Neplatné id a class atributy
Opakované použití stejné hodnoty id atributu v jednom dokumentu. Neplatné znaky v jejich názvech atd.
Kádrování prohlížečů
Zjišťování, jaký prohlížeč návštěvník používá a posílání upraveného kódu pro daný prohlížeč. Když odhlédnu od skutečnosti, že je možné napsat univerzální kód, tak bych připomenul problémy s novými prohlížeči nebo prohlížeči, které se maskují za jiné.
Chybějící jednotky v CSS
Délkové jednotky musí mít zadanou jednotku (vyjma nulové hodnoty). CSS není HTML.
Proprietální CSS.
Používání nestandardních vlastností některých prohlížečů (stylování posuvné lišty v IE, filtry apod.).
Závislost na JavaScriptu
Někteří lidé mohou mít vypnutý JavaScript. Nebo používají zařízení, které JavaScript nepodporuje. Podobně pracují také roboti vyhledávačů.
Zavislost na Flash
Ne každý má Flash instalovaný. Vyhledávací roboti si s Flashem také neporadí.
Obrázky místo textu
Tohle není příliš přístupné. Podívejte se na svůj web s vypnutými obrázky. Zvětšujte písmo. Myslete na vyhledávače.
Špatné formuláře
Nepřístupné, špatně použitelné formuláře. Říká Vám něco <label>, <fieldset> a <legend>.
Stará škola HTML
Opakovaně vnořené tabulky, neviditelné GIFy k vytvoření mezer, značky <font> atd.
Nic než IE
Nejdřív navrhovat pro IE/Win a až pak napravovat pro ostatní není to pravé ořechové.
Neplatné HTML atributy
Používání zavržených atributů nebo nestandardních atributů.
Nekódovaný znak &
Problém při odkazování. Mnoho URI obsahuje znak &, který musí být v kódu zapsaný jako &amp;.

Na závěr se zeptám stejně jako autor: Vynechal jsem nějaký Váš oblíbený omyl? Přidejte jej do komentářů.

Souvislosti

Blogger - 5 let s námi

Blogger oslavil páté narozeniny. Více v tomto spotu (via Digital Web Magazine).

24. 8. 2004 úterý

Nejlepší způsob SEO

Pro všechny, kteří neví co je SEO (nebo si myslí, že ví, ale jsou vedle jak ta jedle), si dovolím zacitovat:

Poskytnout hodnotný obsah je podle mé zkušenosti ta nejlepší optimalizace pro vyhledávače.

Napsal to D. Keith Robinson ve spotu Search Engine Optimization, The Best Way. Věřte nebo ne, ale na prvním místě je kvalitní obsah (samozřejmě kvalitní/hodnotný z pohledu návštěvníka). Jen tak si vás návštěvníci najdou. Jen tak na vaše stránky někdo odkáže. Jen tak u vás zákazníci nakoupí. Musíte mít kvalitní obsah. A jestli se vám to nelíbí, tak berte nebo nechte být (vaše škoda).

Když si zapamatujete, že hodnotný obsah je to hlavní, tak klidně pokračujte dál a začněte používat další techniky. D. Keith Robinson dále uvádí některé běžné postupy, chcete-li fígle(?):

 • Používat jednoduché, obsahu odpovídající titulky.
 • Často aktualizovat obsah.
 • Držet se tématu (nabízet relevantní obsah).
 • Nechat lidi, ať na vás odkazují.

Zdá se vám to jednoduché? Opravdu to funguje.

Souvislosti

23. 8. 2004 pondělí

Jak nakreslit ikonu

Už je to pár měsíců, co jsem nakreslil svou poslední ikonu. Osobně sice dávám přednost dvoubarevným ikonám, ale doba pokročila a tak desítky a stovky barev na pidiobrázku 32×32 pixelů není nic zvláštního.

Pokud máte zájem zjistit, jak dobře nakreslit ikonu, podívejte se na článek The Anatomy of an Icon. Dan Cederholm na příkladu jedné konkrétní ikony podrobně rozebírá celý proces tvorby.

Souvislosti

22. 8. 2004 neděle

Bouda, kolna, kůlna, šopa

Už zhruba měsíc vyvážíme a rovnáme, bouráme, vymýšlíme a kreslíme, kopeme a odvážíme, betonujeme a šalujeme, izolujeme, vozíme a navážíme, mícháme a zdíme, podáváme, nabíráme a přidržujeme, přenášíme i poponášíme, měříme a vážíme.

A co že to vlastně děláme? Po pátečním faceliftu conBLOGu jsem se s pomocníky vrhl na pokračování rekonstrukce našeho obydlí. Na řadu přišla bouda (po našem šopa). Jak to všechno vypadá můžete posoudit sami: šopa (jpg, 12 kB).

20. 8. 2004 pátek

Redesign? Facelift!

Pěkných pár měsíců jsem váhal, než jsem se rozhoupal k opravě chyby přístupnosti, kterou na conBLOGu znají všichni, kdo surfují s vypnutými obrázky. Záhlaví stránky nebylo moc čitelné (pravda, nebylo vůbec čitelné). To co vidíte před sebou (možná bude nutný refresh), je nechtěný následek pokaženého PC (tohle už ale píšu na opraveném stroji s vyměněnou základní deskou). Na notebooku nebylo dohromady co dělat (pokažený počítač si všechna lákadla nechal pro sebe) a tak jsem trochu prohnal Poznámkový blok.

Když už jsem byl v tom vylepšování přístupnosti, tak jsem trochu přečesal design blogu. Není to nic závratného, o čem by se mluvilo na každé diskotéce. Je to takový lehčí facelift. Rozvržení stránky zůstává, navigace ani struktura blogu se nemění.

Pokud najdete nějaké chybky, neváhejte a netočte, ale pište do komentářů nebo na mail. Úpravám není konec, ale bude se jednat spíš o dolaďování.

19. 8. 2004 čtvrtek

aKBlog

AKB na svém blogu aKBlog (vyslovuje se akabelog?) uvedl důvody, proč začal blogovat:

Proč to tedy věším na web, proč si prostě nepíšu do nějakého temného zákoutí svého pevného disku? Dobrá otázka. Protože úplně jinak se píše s vědomím možného čtenáře. Nutí to ke kázni, ke srozumitelnému vyjadřování, k omezení absolutně subjektivních výlevů. Chci se dovědět možná i něco o sobě, a k tomu mi iluze obecenstva (Ecův modelový čtenář) pomůže. A zastávám názor, že lépe se pracuje, když si stanovíte nějaká omezení, než když žádná nemáte.

Vědomí možného čtenáře (a důsledky s tím spojené) je faktor, který si myslím platí pro blogování všeobecně. Je to nejen omezení v dobrém slova smyslu, ale významný prvek ve zlepšování sebe sama.

Souvislosti

18. 8. 2004 středa

Olympijská olympiáda

Olympiáda začala. To samozřejmě není nic nového. Olympijský mumraj začal už před několika dny. Petra Staníčka překvapilo (OH — svátky nekomerčního sportu), jak je ČOV háklivý na používání olympijského loga.

Náš přebujelý právní řád má na to dokonce sólo zákon (i když chápu, že je potřeba některé věci chránit). Z celého zákona 20/2000 Sb. o ochraně olympijských symbolik jsou podstatné paragrafy 2 a 3. Ve druhém paragrafu se mj. dočtete, že:

Olympijská symbolika jsou

 1. olympijský symbol,
 2. olympijská vlajka,
 3. olympijské heslo,
 4. olympijský oheň,
 5. olympijská pochodeň,
 6. olympijská hymna,
 7. olympijské emblémy,
 8. výrazy "olympijský" a "olympiáda".

Třetí paragraf pak zapovídá používání olympijské symboliky pro obchodní, reklamní nebo jiné obdobné účely. O zpravodajství tam ale řeč není, takže podobně jako Petr kroutím hlavou. Možná že obchodní na zpravodajství je to, že se za noviny a internet platí.

Olympiáda na Google

Asi si říkáte, co to má společného s internetem? Vedle toho, že tímto spotem optimalizuji pro vyhledávače (to byl vtip), tak jsem jen tak zkusmo zadal výraz olympiáda do Google. Z pořadí výsledků na výraz olympiáda v Google jsem měl spontánně škodolibou radost. Čekal jsem, že první příčky zaujme ČOV (nezaměňovat s výrazem čistička odpadních vod). Opak je ale pravdou. K mé nemalé radosti tam jsou stránky, které se týkají úplně něčeho jiného (fyzikální olympiáda, matematická olympiáda atp.). Konstituční olympionici se právě teď krčí na 34. místě. Nezbývá než jim popřát výňatkem z olympijského hesla rychleji, výše, silněji to druhé slovo. Pánové a dámy Altius, Altius a to tak, že Citius.

Olympijský dovětek

Aby nevznikla mýlka. Nejsem zapšklý nepřítel sportu. Sport mám rád. Za mlada jsem se třeba proháněl po tenisových kurtech (dokud mi to rameno a čas dovolili). Na sport se vydržím dívat celé hodiny (pokud je to zajímavé). Olympiáda mě baví (mimochodem, všimli jste si, jak mají Řekové pěkně sladěné barvy). Ale radost mi kalí některé drobnůstky.

Souvislosti

16. 8. 2004 pondělí

Když se pokazí, co se zkazit má

Možná si někteří pamětníci vzpomenou na slaďoučkou spartakiádní odrhovačku Poupata, ve které Michal David kvílel Když se podaří, co se dařit má… Ještě teď mi z toho běhá mráz po zádech.

Podobně mě zamrazilo, když mě syn v sobotu večer pozval k PC se slovy, že potřebuje pomoct s počítačem. Černá obrazovka s blikajícím hlášením monitoru nevěštila nic dobrého. Restart nepomohl. Vypnutí nepomohlo. Ani pozpřehazování kabelů nepomohlo (přenos myšlenek do počítače jsem prováděl průběžně). Snad dopadne dobře výměna grafické karty, na kterou se za pár minut chystám. A pokud ne, tak počítač poputuje do servisu (abych se přiznal, tak bastlení nemám moc rád).

Když počítač odejde do věčných lovišť, případně se ocitne v předpeklí (jako doufám v mém případě), tak si uvědomíte, že:

 • počítač nutně potřebujete,
 • počítač vůbec nepotřebujete.

Ta ambivalence je opravdu na místě. Spoustu věcí vyřešíte jinak nebo jinde. Fňukajícího potomka nějak uklidníte. Rozepsané články máte (snad) na USB disku/klíčence. Zálohování chcete sice už dva roky nějak vyřešit, ale pořád to odkládáte (harddisk mi odešel jen jednou a snad naposledy). Manželka vás překvapí, když prohlásí, že se to nějak bude muset vyřešit, protože bez počítače přece nemůžeme být. Navíc vám vyrazí dech tím, že uvede mnohonásobný rozpočet, než který jste očekávali (juchů!).

Pak ale nastane martýrium s půjčeným notebookem, na kterém nemůžete najít klávesy (pohříchu ty, které velmi často používáte). Ikony nenajdete na svých místech, programy nejsou instalované, myš nefunguje a potomek chce zrovna teď nutně hrát panáčky.

Nějak bylo, nějak bude. A tak nezbývá než věřit, že když se podaří, co podařit se má, podaří se také poupata.

13. 8. 2004 pátek

Pište dobrý weblog

Pokud se někde zmíní blogy, tak se zákonitě ozvou kritici, kteří hodí všechny blogující do jednoho pytle s visačkou nesmyslné bláboly slaboduchých jedinců. Nic nepomůže argumentace ve stylu blog je forma a jak se naplní záleží případ od případu. Pokud chcete lépe blogovat, možná vám pomůže návod A Successful Blog - D. Keith Robinson. Najdete tam mj. tyto rady (nejedná se o překlad, ale o můj parafrázovaný výklad):

 • Pište dobře - dobry blog je především dobrý obsah.
 • Pište často - lidé mají rádi často aktualizovaný obsah. Abyste se udrželi na špici, musíte psát často.
 • Buďte zásadoví - pokud budete často měnit své názory, budou čtenáři zmatení. Nikdo není rád zmatený.
 • Buďte otevření - buďte ochotní, buďte čestní. Pište jasně a zřetelně. Neskrývejte své myšlenky do jinotajů.
 • Buďte vnímaví - buďte citliví k přáním čtenářů. Musíte vědět, co čtenáři chtějí, co je zajímá. Myšlenka, byť sebegeniálnější, nemusí padnout na úrodnou půdu.
 • Dobrý design - obsah je určitě na prvním místě. Design blogu by měl být obsahu přizpůsoben. Zlatá myšlenka oděná do děravého roucha neoslní.
 • Všímejte si publika - reagujte na hlas lidu. Znejte své čtenáře.
 • Pestrý obsah - nebuďte nudně jednotvární. TO neznamená, že budete skákat z tématu na téma, ale čtenáře může zajímat občas i něco jiného.
 • Osobnost - blog by měl odrážet osobnost svého autora. Říkejte své názory.
 • Mějte hroší kůži - pozor, vždycky můžete narazit na blba. Buďte připraveni na vše.
 • Buďte čestní - ale zachovejte si svou čest.
 • Buďte zodpovědný - možná budete překvapení, kolik lidí se dá ovlivnit tím, co napíšete. Myslete na to, než skočíte do studně.
 • Špetka humoru nic nezkazí - už vidím kritiky, kteří se do tohoto bodu obují. Co naplat, tady souhlasím s DKR.

Souvislosti

11. 8. 2004 středa

Když zábava, tak zábava

Kauza Běžešelemovací řůčovičky se utěšeně bobtná (Robert musí být spokojen). Vykrystalizovaly se dva tábory. Odpůrci a příznivci (jak jinak). Odpůrci jsou příznivci označováni jako sprostá kritika (samozřejmě někteří některými). Já sám se řadím spíš do přihrádky nemístný sarkasmus případně povýšená ironie. Robert Němec prohlásil něco ve smyslu, že tahle střelba ku ptáku má být především zábava. No a když zábava, tak zábava.

A protože bych rád ještě chvilku setrval na vlně ironie a sarkasmu, tak vás vyzývám, abyste do komentářů přidali zajímavá slovní spojení, která zvukomalbou připomínají pojem běžešelemovací řůčovičky. Použijte existující slova, případně vytvořte slova odvozená z existujících slov (pokud možno podle pravidel tvorby českých slov). Pokud na tuhle hru chcete přistoupit, tak třeba i blogujte (budu rád za odkaz do komentářů).

Jak tak sleduji cvrkot na blozích, tak jsem zaregistroval třeba tato spojení (řazeno snad podle abecedy):

9. 8. 2004 pondělí

Dlouhý Webdesign

Abych nebyl dneska jenom jedovatý, tak připojím potěšitelnou informaci: Víťa Dlouhý, Lukáš Mačí a Michal Tuláček spustili web Dlouhý Webdesign.

Kluci (jak píše Víťa mladí lidé) se zaměřují na takové věci, jako je tvorba webových stránek, SEO, copywriting apod. Více ostatně najdete ve spotu Dlouhý Webdesign startuje! Hodně úspěchů, pánové.

Ještě si neodpustím malou poznámku. Je zajímavé, jak si autoři stránek podobného zaměření libují ve čtvercových ikonkách se zakulacenými rohy (nic proti, mně se líbí). Ještě že všichni nepoužívají oranžovou.

Bešamelové ředkvičky a bezešvé růžičky

Aneb šup sem šup tam (nemůžu si pomoct, abych to sem nenapsal, protože tohle mě napadlo při pohledu na titulek webu SEO-SEM.cz).

Rober Němec a spol. (jako ve spolupráci) vyhlásil soutěž (díky za spam) o optimalizaci výrazu běžešelemovací řůčovičky na co nejlepší SERP pozici a to hned v několika kategoriích. Přidám se tedy do davu, který Robertovi sedne na lep a poslouží mu coby levná hlásná trouba (ale i toto je blogování).

Jak jsem tak pročítal spoty a komentáře k nim, je cítit silná averze ke komerci dělané určitým způsobem. Robert nechtěl zopakovat chybu, kterou udělali pořadatelé soutěže Nigritude Ultramarine, protože tam to všem SEO-CEO vyfoukl bloger Anil Dash (blogeři ve světě asi taky nemají rádi to co našinci). Tady máme hned celou řadu kategorií. Mimochodem loga obou soutěží mi přijdou dost podobná (to je náhodička). Vlastně celá idea soutěže bezrolovacích laštoviček je vlastně dost podobná.

Robert prostě předvedl, co dobře umí. Umí se dobře prodat (píše články, hojně komentuje, účastní se e-mailových konferencí atd.). Všechno se počítá a o bezobsažných ančovičkách se všude mluví. Někteří možná začali oficiálně soutěžit (ikonu jsem zatím nikde nezahlédl, ale Robert to říká), někteří nějakou optimalizaci otevřeně provedli, jiní hovoří o kravinách, ale párkát jen tak pro jistotu (co kdyby) výraz v prvním pádu množného čísla do svých spotů začlenili. No a někteří jenom pořád kritizují (třeba já).

Když se tak dívám na pravidla soutěže, tak musím říct, že registrované partnerství s Robertem neuzavřu a ani ikonku soutěže na své stránky neumístím. Abych předešel otázkám tak prostě proto, že se nerad kdekoli registruji a s grafikou na svých webech šetřím. No a samozřejmě proto, protože bych nevyhrál a to bych vážně neunesl (doufám, že vyhrají Pixiho Běžešelemovací řůčovičky).

Souvislosti

Třeba některým (i ne)soutěžícím odkazy pomohou (když už jsou někteří takoví noční ptáci).

8. 8. 2004 neděle

Jak aktualizují RSS čtečky

Problém přehlcení webových serverů požadavky RSS čteček jsem poměrně hodně komentoval (naposledy viz Kolaps RSS (4.) - Bloguje.cz).

RSS čtečky na Bloguje.cz

Ve statistikách, které mi poskytl Martin MalýBloguje.cz, je také možné zjistit nejrozšířenější desktopové RSS čtečky, které přistupují na tento server. V červenci 2004 to byly:

 1. Feedreader 10,8 %
 2. RSS Point 1 RC 4,2 %

Procenta jsou vztažená k veškerým klientům (prohlížeče, RSS desktopové i webové čtečky, roboti atd.).

Ve statistikách od února 2004 stojí za zmínku ještě tyto čtečky:

 • RSSMiranda Plugin (nejvíce 7,2 % v únoru 2004),
 • NetNewsWire (1 % - 3/2004).

RSS Point 1.0 Lite RC

Z historického pohledu je velmi zajímavý nástup RSS čtečky RSS Point v květnu (tehdy ještě ve verzi 0.9) až červenci 2004 (1,9 %, 3,2 %, 4,2 %). Mezi RSS čtečkami si drží druhé místo za čtečkou FeedReader.

RSS Point je poměrně vyspělá RSS čtečka domácího původu. Mnoha uživatelům se může zdát až příliš přezdobená funkcemi. Pravdou je, že rozhraní je nabité prvky, až z toho zrak přechází - to může mnoho uživatelů mást a ztěžovat jim práci se čtečkou.

Z hlediska toho, jak RSS Point přispívá k zahlcení webových serverů, je zajímavé se podívat, jak RSS Point aktualizuje RSS kanály. Musím napsat, že RSS Point se vůbec nechová skromně. Výchozí perioda testování nových zpráv je (dovolím si citovat přímo z aplikace) po 5-ti minutách! Navíc nejde nastavit jiný čas než ten, který je k výběru v rozbalovacím seznamu. Pokud jsem to někde nepřehlédl, tak vůbec nejde nastavit manuální aktualizaci. A to je rozhodně špatně.

Když uvážím, že si většina normálních uživatelů neláme hlavu s nějakým jemným laděním nastavení RSS čtečky, tak mě jímá hrůza nad množstvím zbytečně položených dotazů na webový server. Frekvence nových příspěvků mě osobně dohnala k tomu, že ve své čtečce mám nastavené pouze manuální aktualizace a RSS čtečku refreshuji nejvýše 3krát denně (ráno, v poledne a večer).

RSS čtečky

Když jsem se nelichotivě vyjádřil o jedné čtečce, tak musím zmínit, jak se k aktualizaci staví nejrozšířenější čtečky.

Active Refresh 2.0
Čtečka má výchozí nastavení pro aktualizaci 3 hodiny. Nastavení jiné periody je možné buď výběrem z rozbalovacího seznamu (10 a 30 minut, hodina, den a týden), nastavením času ve formátu hh:mm:ss nebo volbou jen ručně.
FeedReader 2.6
Výchozí nastavení je 60 minut. Další možnosti jsou dostupné v rozbalovacím seznamu (nikdy, pak po pěti minutách do 1 hodiny a 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 12 ,16 a 24 hodin).
NewzCrawler
Výchozí nastavení je ruční aktualizace. Dále je možné nastavit časovou periodu (zvlášť dny, hodiny i minuty).
SharpReader 0.9.5.1
Výchozí nastavení pro aktualizaci je pouze ručně. Další nastavení jsou: nikdy, 15, 30, 45 minut, 1, 2, 4 a 8 hodin a denně.

Všechny čtečky umožňují nastavit samostatně každý kanál (možnosti odpovídají možnostem globálního nastavení aplikace). U RSS Point ovšem nejde nastavit manuální režim.

Závěr

RSS čtečky by měly rozumně přistupovat k výchozí periodě aktualizace. Rozhodně by neměly být nastaveny minuty. Celkem rozumné je nastavení od 2 hodin případně manuální aktualizace. Ve spojení s možností aktualizovat po spuštění by to mohlo být dostačující.

Co se týká konkrétního nastavení, tak by rozhodně neměla chybět možnost vypnout aktualizaci pro každý jeden RSS kanál, nastavení manuální aktualizace a možnost ručního zadání času (ne tedy pouze výběr ze seznamu přednastavených hodnot).

7. 8. 2004 sobota

Čmelák model show 2004

Naposledy ve spotu Mulholland Drive jsem psal, že nejenom blogováním živ je bloger. A protože to tak opravdu je, tak jsme se dneska rozhodli, že navštívíme Čmelák model show 2004 (nevím proč se mi tam pořád plete Čmelák air show?). Pokud Vás baví létající modely letadel a budete chtít navštívit Holešov, máte příležitost ještě zítra (tuším že od 9 hodin).

Počasí nám celkem přálo (nebylo příliš horko) až do chvíle, než začala bouřka a většina modelářů odnesla své výtvory do letištního hangáru, který byl posléze pro návštěvníky akce uzavřen. Takže jsem nakonec většinu replik, na které jsem se nejvíc těšil, neviděl. Ale i tak se bylo na co dívat (fotky nedávám, nový digiťák bude doma až po neděli a zatím je pár fotek jen na mucholapce).

A abych se taky trochu věnoval internetu. Trochu mě zamrzelo, že se mi jen obtížně hledala oficiální webová stránka akce (asi opravdu žádná není). Google nabídl pár odkazů. Na první stránce výsledků vyhledávání ale nebylo nic, co bych potřeboval. Nalezený odkaz na oficiálních stránkách Holešova dokonce vrátil HTTP 404 nenalezeno.

Je škoda, že pořadatelé nevěnovali víc času prezentaci na internetu. Spousta odkazů ukazuje na různé informační databáze (odkazy tam umístil pracovník městského informačního centra). Stránky LMK Čmelák jsou (kdo ví jak dlouho) momentálně ve výstavbě.

RSS čtečky na PCWorld.com

Poměrně obsáhlý test RSS čteček News on Demand vyšel na PCWorld.com. Bob Stepno uvádí čtenáře do základů RSS a stručně hodnotí 18 rozšířených RSS čteček.

Vedle zmíněného článku jsem v sekci RSS našel odkaz na The Best Free Software, kde se ovšem o RSS moc nemluví, takže radši ani na odkaz neklikejte (je to asi typická ukázka dobře (ne)fungujícího CMS).

6. 8. 2004 pátek

SEO a váš web

SEO, SEO a ještě jednou SEO. Každý teď o SEO mluví. Každý o SEO píše. Už jsem uvažoval, že vytvořím novou kategorii na tomto weblogu, kterou nazvu SEO (jak taky jinak). Mohl bych psát o důležitosti elementu title, o nadpisech a odkazech (i těch zpětných), o hezkých URL a hodnotném obsahu a sémantice, o významu meta značek a správném přesměrování (a tak pořád dál a dokola kolem). Prostě o tom, co sice každý považuje za samozřejmost (a rozhodně ne za vědu!), ale přitom to skoro nikdo nedělá (asi to bolí).

Místo toho všeho tady dám jen jeden odkaz: SEO and Your Web Site - Alan K'necht.

A na závěr jedna otázka skoro milionářská. SEO je?

 1. Hovnologie
 2. Úplně přirozená věc
 3. Záležitost pro experty
 4. Věda

Podle mě jsou správně všechny odpovědi. Záleží na tom, kdo SEO dělá, jak SEO dělá, proč SEO dělá. Ale můžu se mýlit.

5. 8. 2004 čtvrtek

Kolaps RSS (4.) - Bloguje.cz

V povídání o reálné(?) hrozbě zahlcení webových serverů požadavky RSS čteček Kolaps RSS (3.) - trend jsem se věnoval vývoji na mém serveru converter.cz. Stejně jako jedna vlaštovka nedělá jaro, tak ani informace z jediného serveru nevypovídají nic o tom, jaká je situace na celém internetu.

Martin Malý aka Artur Dent mi poskytl zajímavé statistické údaje za celý server Bloguje.cz (tímto mu samozřejmě patří můj dík a pevné místo v mém srdci). Do rozboru byly zahrnuty soubory rss.xml a comments.xml (RSS komentářů). Na poskytnutých údajích je vidět zřetelný rostoucí trend. Potvrdily se tak údaje, které jsem získal analýzou vlastního webu.

Poměr stránek a dat připadajících na RSS/RDF webu Bloguje.cz
MěsícStránkyVelikost
2/200413,8 %4,7 %
3/200414,1 %4,6 %
4/200415,0 %5,0 %
5/200416,0 %5,1 %
6/200417,6 %5,1 %
7/2004*19,4 %5,5 %

*) Hodnoty za prvních 29 dní července.

Průměrné hodnoty jsou 16 % stránek a 5 % velikost.

Graf vývoje poměru RSS/celý Bloguje.cz (stránky a objem dat)

Vývoj poměru stránek a objemu dat připadající na RSS/RDF Bloguje.cz

Pokud srovnávám graf vývoje ze spotu Kolaps RSS (3.) - trend a dnešní graf je vidět menší rozkolísanost daná jednak větším počtem uživatelů a jednak větším mixem blogů. Nárůst je méně dramatický, ale přesto trvalý. U počtu stránek (Martin uvádí hity) je jednak vidět zrychlené tempo růstu v rámci této řady a také rychlejší tempo růstu vůči objemu stahovaných dat.

Je zřejmé, že na situaci by měli reagovat autoři RSS čteček i CMS systémů, poskytovatelé RSS kanálů i čtenáři.

Souvislosti

Pravidla přístupnosti v dobrém střihu

David Špinar dnes zveřejnil kompletní znění pravidel přístupnosti v HTML. Oproti HTML patvaru zveřejněném na webu MI je to ukázka, jak by to mělo správně vypadat.

K dispozici je:

4. 8. 2004 středa

WordPress.cz

WordPress je publikační systém pro weblogy. Jedná se o oficiálního nástupce populárního (ale dále nevyvíjeného) systému b2.Od Josefa Petráka jsem se dozvěděl, že jsou tady stránky WordPress.cz, které se věnují české lokalizaci tohoto publikačního systému. Pod spoty na tomto blogu je podepsán David Bureš.

3. 8. 2004 úterý

Jací jsou čtenáři weblogů

V seriálu Weblogy CZ celkem podrobně rozebírám chování autorů weblogů. Co ale čtenáři weblogů? Jací vlastně jsou? Nečekejte, že se v tomto spotu dočtete, kolik kdo měří nebo jakou má barvu očí. Je to jen takový jeden pohled na čtenáře.

Koncem července jsem procházel globální statistiky TOPlist, které jsou pro tvůrce webů zdrojem zajímavých informací. Mimo jiné tam najdete rozdělení do kategorií podle TOPlist. Jednou z kategorií jsou Weblogy. Při podrobnějším zkoumání zjistíte, že v některých parametrech se výsledky kategorií dost liší. Napadlo mě, že některé kategorie mohou mít podobné (samozřejmě i stejné) čtenáře.

Nažhavil jsem Excel a pomocí korelační funkce CORREL jsem hledal, které kategorie mají podobné čtenáře s kategorií Weblogy.

Prohlížeč, OS, rozlišení, dny v týdnu

Korelační koeficient za všechny analyzované kategorie jsem průměroval. Tady je pořadí nejpodobnějších:

 1. Věda, technika
 2. Webziny
 3. Hardware
 4. Auto, moto
 5. GSM

HW + SW

Abych se přiznal, tak mi v pořadí "neseděla" auta a mobily. Vyřadil jsem tedy statistiku dnů v týdnu a nechal pouze statistiky za prohlížeč, OS a rozlišení:

 1. Webziny
 2. Hardware
 3. Anglicky
 4. Věda a technika
 5. Osobní stránky
 6. Film
 7. Software
 8. Auto, moto
 9. Počítačové hry
 10. Virtuální obchody

Pokud by Vás zajímalo, komu se v této statistice čtenáři weblogů vůbec nepodobají, tak to mohou být čtenáři webů státní správy, divadel, obcí a měst, cestování, zemědělství, inzerce a reklama atd.

2. 8. 2004 pondělí

MIČR: Pravidla pro tvorbu přístupného webu

Hosana! Ministerstvo informatiky ČR vydalo očekávaná Pravidla pro tvorbu přístupného webu. Na titulní stránce dokumentu, který je (pokud vím) dostupný jen jako PDF(!) (Best practice - Pravidla pro tvorbu přístupného webu), najdete podtitul (nebo spíš nadtitul) Best practice. Dokument je tak opravdu chápán, protože po určité překlenovací období bude sloužit jen jako vodítko pro autory a správce státních webů, aby si ve svých věcech udělali pořádek (recenzenti státních webů pak dostanou do ruky pořádný klacek). Doufám, že to překlenování nebude na věčné časy.

Obsah a úroveň dokumentu je na velmi dobré úrovni (chybí mi snad jen jednostránkový hodnotící checklist pro webmastery). Není se čemu divit, když se uváží, kdo všechno na dokumentu spolupracoval. V dokumentu najdete 37 poměrně jasně formulovaných pravidel. V této souvislosti mě napadá, že by byl zajímavý rozbor státních webů (třeba jen ministerských), jak dodržují ona pravidla. A jaký posun nastane, až se stane dokument závazný (tj. až vstoupí v platnost novela zákona 365/2000) a následně po pár letech.

Jak už jsem psal, tak je nyní dokument jen v podobě PDF. Webu prospěšnější by bylo určitě zpracování do klasické HTML podoby. Dovedu si představit web, který vedle samotného textu "pravidel" nabídne stránky věnované dobrým i špatným příkladům, odkazům na validátory, diskusnímu fóru atd. Úroveň lidí, kteří spravují státní weby je značně rozkolísaná. To by ale chtělo zapálený tým, který se o to vše bude starat a věc potlačí kupředu. Nechme se překvapit.

Souvislosti

Další…

Archiv starších článků.

Od roku 2002 conBLOG píše Jiří Bureš, conVERTER

Tip: Doporučuji webhosting Český hosting