Florida. Aaarrrgh!

Kolem posledního update Google s kódovým označením Florida se toho za poslední dny napsalo mnoho. Mě osobně se změna moc nedotkla (aspoň jsem nic nevysledoval), ale mnoha SEO odborníkům pěkně pohla žlučí. Vůbec se jim nedivím. Pečlivě optimalizované weby se ocitly ve výsledkovém propadlišti.

Marek Prokop ve spotu Google, odvozování slov a další teorie Floridy nabízí další vysvětlení gůglího veletoče – za vše může stemming (technologie odvozování slov). Google se dušoval, že nic podobného nepoužívá, ale pomalu obrací. Není šprochu…

Doufám, že Google nabídne možnost nastavit nějaký profi-mód. Protože takto si člověk nemůže být vůbec jistý, jestli nezamění pojmy s průjmy.

WinXP

Včera jsem koupil nový 120GB harddisk. Co se dá dělat, když velikost batohu, výplaty a harddisku nikdy nestačí. A když mám nový harddisk tak je nejvyšší čas na nový operační systém. Windows XP by mohly být dobré.

Instalace je opravdu jednoduchá. Žádné efdiskování, jenom jeden restart. Prostě pohoda. Pohoda ale skončí, když chybí ovladač pro integrovanou zvukovku a hlavně pro modem (ještě že je na původním disku starší instalace systému). Takže zatímco se mi na pozadí stahují nové ovladače, mohu napsat tento víkendový neodborný spot. Na liště se mi ukazuje 81 % stažených dat. Za chvilku se odhlásím a přebootuji do XP. Držte mi palce!

Veselá barevná ejchuchu

Jak někteří poznali, tak jsem nadpis převzal ze spotu Stylování formulářových prvků. Ehm.Petr Staníček. Petr uvádí dobré důvody proč nestylovat formulářové prvky. Zjistíte, proč nepoužít návod Sylish Buttons, který sepsal M. C. Matti.

Formulářové prvky (tlačítka, textová pole, seznamy a spol.) jsou totiž vykreslovány různě. Kombinuje se přebírání vzhledu z operačního systému, použití pravidel prohlížeče atd. Autor nikdy nemůže vědět, na jakém prohlížeči a přístroji bude stránka zobrazena.

Na conBLOGu taky přestylovávám formuláře (koneckonců mě k tomu Pixy popostrčil). Zajímalo by mě, jestli máte s mými formuláři nějaké problémy. Potnámka: o chybě rozhozených labelů v komentářích vím.

IE6 bug – výběr bloku textu

Na tomto weblogu se můžete potkat s chybou IE6, na kterou mě upozornil Dušan Janovský. Chybný výběr bloku textu se projevuje ve sloupci s hlavním obsahem (ve stávajícím layoutu je to levý sloupec).

Chyba nastane po refresh stránky: F5 nebo z menu. Pokud uživatel vybírá text v levém sloupci, který leží pod dolním koncem sloupce pravého, neoznačuje se text na pozici kurzoru. Je vybrán blok mezi pozicí prvního kliknutí kurzoru a začátkem textu, který leží pod okrajem pravého sloupce. Vypadá to, ajko by byl kurzor na posledním řádku pod koncem pravého sloupce. Chyba se neprojeví při prvním načtení stránky, ale vždy po refresh.

Zajímavě se kurzor chová také při poklepání. Standardně se dvojím poklepáním označí slovo a trojím odstavec. Při spuštěném bugu se kurzor zapomíná na jiných odstavcích.

Výskyt chyby zmizí, pokud uživatel změní velikost písma (např. malé a zpět na střední) nebo pokud se adresa potvrdí enterem v poli Adresa. V jiných moderních prohlížečích jsem chybu nezaznamenal.

spamShield

Marek \’nebko\‘ Nebesář spolu s \’Arturem Dentem\‘ nastartovali projekt spamShield, který je možné vyzkoušet. Hezký počin.

Marka mrzí, že se nesetkal s větším ohlasem blogerů. Marku, počkej až se začne spamovat fest!

Výskyt tagů 3

K předchozím spotům o výskytu tagů přidali své komentáře mj. také Marek Prokop a Dušan Janovský. Marek zdůrazňuje vysoký výskyt značek table a img a z toho odvozuje přetrvávající zlozvyky webdesignerů při tvorbě kódu. Slabina mého rozboru je v tom, že u některých značek z jejich výskytu nejde přímo usuzovat na jejich (ne)správné použití (viz dále).

Dušan správně poznal, že vysoký výskyt rodiny tagů table nemusí ukazovat na vládu tabulkového layoutu (i když to tak fakticky je). Vždycky závisí na typu webu. Můj web conVERTER měl v prvním rozboru výskyt tagů td a tr 22,1 %! Je to proto, že významnou část webu tvoří právě tabulková data.

Správně použitá tabulka totiž většinou obsahuje více tagů patřících do něčeho, co jsem označil výrazem rodina tagů. Desetiřádková tabulka třeba 10 různých značek v počtu 19. Obdobná situace nastává u tagu font. Rodiny značek jsem použil, aby se zdůraznilo používání určitých typů konstrukcí. Na rozpoznání, jestli je použit tabulkový nebo beztabulkový layout, jestli jsou značky použity sémanticky správně apod., by bylo třeba vyšší logiky.

Aby bylo objektivnosti učiněno za dost, dávám odkazy na podklady:

  • 031121.csv (1168 B) – výstup z mé aplikace TagCounter použité pro rozbor.
  • 031121.zip (8619 B) – zapakovaný excelovský soubor s vyhodnocením.

Související

Flashmob

Flash Mob
Náhlé srocení lidí na předem určeném místě a v předem určeném čase. Flash Mob má určitou společnou myšlenku (stejné oblečení, chování apod.). Většina z nich má za cíl pobavit (účastníky).

Na hodinu po dnešním poledni byl plánován první domácí internetový Flash Mob. Cílem bylo přidat na server Černovláska.cz co komentář účastníků akce. Akce ale vlastně skončila dřív, než začala.

Filip Rožánek ve spotu Dělají české flasmoby… glorifikuje zahraniční flash moby a haní ty malé české:

Češi mají zkrátka sklony buzerovat, otravovat a peskovat. Ale to nejsou flash moby. Čeština má pro tohle mnohem krásnější název: šikana.

Problém je v tom, že i ty zahraniční flash moby poškozují ty, proti kterým bývají zaměřeny nebo ty, kteří se stali nechtěnými herci v představení jiných. Filip si to nechce pořád nechat vymluvit. To co jednomu přijde veselé, to může druhý vidět jinak. Záleží na způsobu provedení. Flash moby mohou být zábavné, mohou být poťouchlé, mohou být zlé a nebezpečné. To ale organizátory flash mobů určitě neodradí od jejich pořádání.

V případě zmíněného flash mobu proti blogu se zase tolik nestalo. Černovlásčina klaka akci pohaněla, sama provozovatelka omezila přidávání komentářů, návštěvnost mnoha blogů načas poskočila a zase bylo o čem psát.

Souvislosti