Word CMS lite

Honza Hučín popisuje ve spotu WYSIWYG? Často stačí Word zajímavý způsob, kterým využívá Word k psaní (předpokládám že) validního HTML. Ve Wordu normálně píše a formátuje. Na závěr spustí makro, které formátování převede do HTML kódu. Zdrojový kód je k mání.

Při čtení článku mě napadla taková myšlenka. Word je rozšířený skoro všude. Spousta lidí jej jakž takž ovládá. Všichni znalí často žehrají, jaké hrůzy z Wordu lezou. Co takhle vyrobit pro Word makro, které mnoho problémů vyřeší. Představte si:

  1. Vytvořit nástrojovou lištu. Říkejme jí třeba i-publikování.
  2. Na liště tlačítko pro nový i-dokument.
  3. Na liště by byla jen povolená formátovací tlačítka.
  4. Po klepnutí na tlačítko nový i-dokument by se ostatní lišty a menu skryly/znepřístupnily (až po uložení by se stala tlačítka dostupná). BFU by nemohl tak snadno provádět různá formátovací zvěrstva.
  5. Před vytvořením dokumentu by aplikace otázala (formulářem) na nadpis, sekci, klíčová slova, popis atd.
  6. Uživatel by vesele psal a formátoval ve známém prostředí.
  7. Pak by dal uložit intranet-dokument. Na pozadí by proběhly veškeré transformace zapsaného textu.

Napadají mě další fíčury. Otevírání uložených dokumentů, odeslání e-mailem k publikování atd. Možná by to všechno dobře fungovalo. Na druhou stranu je touha psavců, aby jejich dokument na internetu vypadal přesně tak, jak jej oni geniálně vytvořili, nebetyčná. Škoda, že Word nemá nějaký přepínač (třeba -bfu, který by skryl 95 % možností a nabídl jen těch pár opravdu užitečných.

Partneři ke stažení

Včera večer jsem procházel web firmy Onduline, abych našel nějaké informace o krytině, kterou se snad bude za pár dnů pyšnit naše staronová šopa. Vedle technických parametrů, ceny a technologie montáže mě zaujala stránka o oficiálních prodejních místech. Na stránce se skvěl výrazný nápis Partneři ke stažení.

Na stránce se skví další perla humoru nechtěného. Stačí se pořádně zamyslet nad větou: Zde si můžete prohlížet nebo stáhnout partnery ve verzi PDF. Tak tohle je buď pěkný sadismus nebo nový rozměr eskort servisu. Slečna ve formátu PDF. Dost dobré.

Miluji a zároveň nenávidím tuhle novočeštinu. Někdy, jako v tomto případě, je to docela legrace. Jindy tyhle patvary nutí k zamyšlení a často jsou k pláči. Frikulínská spojení typu řešení vašeho bydlení jako by vypadla z psacího stroje důstojníka lidovědemogratické armády. Výrazy s násilně naroubovaným slovem pro už ani nepřekvapí. Trochu zamrzí, když každý živnostník (pardon podnikatel) provádí stavební činnost (stavět je až příliš sprosté). Už se ani nerozhoduje, protože je tady proces rozhodování nebo rozhodovací proces.

Ona ale taková čeština má své finanční dopady. Kdo byl na nějaké poradě, kde se takto mluvilo a odcházel s pocitem, že neví o čem je řeč, mi rozumí. Každý, kdo četl oběžník, na kterém každé druhé české slovo bylo nahrazeno cizojazyčným synonymem (někdy to slovo ani stejný význam nemělo), ví, o čem píšu. Kolik musí stát peněz, když většina lidí, kteří se řídí pokyny v novočeštině, udělá něco jiného, než po nich autor chtěl.

Několikrát jsem byl nucen opravovat podobný text. Víceslovný výraz šel nahradit jedním slovem. Cizí výrazy jsem nahradil českými slovy. Přeházel jsem slovosled a odstranil trpné rody. Občas jsem rozdělil odstavec a přidal nebo upravil nadpis (nadpisy na dva řádky miluju). A divili byste se, kolik dokumentů má nadpis, který vůbec neodpovídá obsahu (to platí pro weby i pro papírové kousky). Je zajímavé, jak lidé, kteří se umí vyjádřit mluveným slovem, propadnou slohové křeči, když mají něco napsat (možná to platí i pro tento text).

Mějte pěkný den.

Souvislosti

Obsolete, deprecate

Tohle je jenom taková malá terminologická poznámka. Dušan Janovský v diskuzi vyzval k terminologickému spotu na téma normotvorného výraziva. Přiznávám, že jsem se několika příspěvky nechal unést k  OT komentáři. Nebudu sestavovat kompletní slovník, kde bych psal co znamená must, should, may apod. Doplním jenom dvě definice termínů, o kterých se mluvilo v komentářích u Dušana:

Deprecate
zavržený, odmítnutý.
Obsolete
zastaralý, překonaný.

Tolik slovník. Specifikace HTML 4.01 říká něco trochu jiného:

Deprecate
Element nebo atribut zastaral a byl nahrazen novější konstrukcí. Deprecate elementy se mohou v budoucích verzí jazyka stát obsolete. Prohlížeče by měly z důvodu zpětné kompatibility tyto elementy podporovat.
Obsolete
Není zaručeno, že element nebo atribut bude podporován prohlížečem. Elementy nejsou definovány ve specifikaci.

Specifikace používá v definici termín outdated (mj. zastaralý), ale to by nemělo svádět k záměně za obsolete. Když se na to dívám z pohledu prohlížečů, tak se atribut/element nejdříve stane deprecate a následně obsolete (nejdříve je zavržen a následkem toho zastará – je překonán).

Jaký je váš názor na překlad termínů deprecate a obsolete?

Dynamika soutěže běžešelemovací řůčovičky

Soutěž Běžešelemovací řůčovičky (dále jen BŘ) zapůlila. Dojmy z prvních dní shrnuje Martin Kopta na Lupě v článku Běžešelemovací řůčovičky: stav v poločase:

  • soutěž probíhá v umělém prostředí,
  • soutěž nemá obchodní význam (ne tak už pro pořadatele) a stránky obsahují neužitečný obsah,
  • soutěž ukazuje ze SEO především to špatné (různé fígle v obcházení slabin vyhledávače).

Všechno Martin pěkně píše hned na začátku článku:

Soutěž o nejlepší SEO pro frázi „běžešelemovací řůčovičky“ se míjí účinkem. Měla ukázat, kdo zvládá nejlépe přirozený marketing ve vyhledávačích. Výsledky jsou však zatím spíše kontraproduktivní. Vznikly tisíce neužitečných stránek, objevily se jalové odkazy, soutěžní weby nejsou zaměřené prodejně a nezískávají důvěru uživatelů. Soutěž bude mít vítěze, ale nebude to vítězství Pyrrhovo?

Martin se zaměřil hlavně na obchodní aspekt SEO – na SEM. SEO je samozřejmě vhodné i pro neobchodní stránky (např. vzdělávací weby apod.). Ale když to zobecním, tak i ty mají své „zákazníky“.

Vývoj počtu stránek BŘ

Martin v článku postihl pouze statické údaje (uvádí necelých 52 tisíc stránek v Google 26. 8.). Kdo by to taky sledoval (no já)? Já jsem zjišťoval údaje o počtu stránek od počátku soutěže. Dopoledne (většinou ráno kolem 8. hodiny) jsem zadal do Google frázi Běžešelemovací řůčovičky (bez uvozovek). Výsledky jsem přenesl do grafu:

Vývoj soutěže běžešelemovací řůčovičky

Vývoj počtu stránek soutěže BŘ

Šedá spojnice v grafu znamená, že v daném mezidobí měření neproběhlo.

Období je samozřejmě velmi krátké, ale určité závislosti se snad už projevují. Jednou z nich je mírný pokles nárůstu o víkendech. Ale to není zase tak překvapivé. Bude zajímavé sledovat, jak se bude počet stránek měnit v delším časovém období. Uvidím, jak dlouho mě bude pohánět setrvačnost.

Googzilla?

Google už dávno není pouhý vyhledávač. Skoro všechno na co v Google sáhnou, vychází (a to má prý ještě nejhorší vedení z velkých firem obchodovaných na burze). Google kraluje na poli internetového vyhledávání a jasně se vůči němu vymezuje už i Microsoft. Google se tlačí do vyhledávání na desktopu. Dalším logickým krokem by mohl být útok na jedno z nejslabších míst Microsoftu – na Internet Explorer.

Že by Google mohl vyvinout vlastní prohlížeč nad jádrem Mozilla si myslí Jason Kottke: The Google Browser. Mozilla je z dostupných řešení určitě nejvýhodnější (cena, dostupnost, pověst apod.). Google umí vycítit potřeby uživatelů a nový prohlížeč by mohl být kvalitní a mít úspěch. Stačí se jenom zamyslet kolik lidí zná Google a kolik pojem Mozilla.

Souvislosti

Microsoft redesign

Jak je to dlouho, co jste naposledy byli na stránkách firmy Microsoft? Já se tam dneska podíval po přečtení článku Microsoft Advances. Microsoft si opravdu hrábl na dno, když přistoupil ke změnám:

  • Poměrně výrazná změna vzhledu webu – ne vše zařezává jak by mělo, ale došlo k výraznému zjednodušení vzhledu.
  • Zmenšení počtu tabulek použitých pro rozložení obsahu – z původních asi 40 tabulek (ty jsou ještě na české verzi webu) najdete v kódu pouhých 7.
  • Zrušení některých webdesignérských prasárniček (roztahovací gify, zrušení proprietálních atributů apod.) – nevím ale proč některé zůstaly (např. nepoužívání seznamů pro seznamy).
  • Zmenšení velikosti kódu – mj. důsledek předchozích opatření a komprimace kódu.
  • Obrázky mají dokonce alt – a světe div se, je jich jenom 13.

Web Microsoftu samozřejmě pořád není možné považovat za vzor všech webdesignerských ctností a ukázku správných postupů. Pořád ještě není bez chyb (validátor odhalil půl stovky chyb). Je ale patrný krok správným směrem a věci se pomalu dávají do pohybu.

Centrum – nový e-mail

Centrum.cz uvedlo do provozu svůj upravený e-mail. Centrum v e-mailu, který rozeslalo držitelům schránky informovalo především o těchto novinkách:

  • vylepšené ovládání (tj. odstranění některých chyb v použitelnosti a přístupnosti),
  • zvětšení kapacity schránky o 20 MB (schránka se tak brzo nezaplní spamem a viry),
  • CSS layout (konečně),
  • antivir NOD32 a (prý) vylepšený antispam (doufám, že se to povedlo).

Po přihlášení mě zaujalo odstranění různých grafických „serepetiček“, které zbytečně zatěžovaly předchozí verzi (přibyly ale nějaké nové). Odkazy dokonce vypadají jako odkazy i ve vodorovné navigaci (tedy skoro všechny odkazy). Na nějaké detailní hodnocení je brzo. Uvidím, jak se se novinky projeví v praxi. Doufám, že si e-mail na Centru udrží pozici jednoho z nejlepších domácích freemailů.

Souvislosti

Chyby webdesignu

Roger Johansson vyjmenoval v článku Web development mistakes (via Digital Web Magazine) 18 největších chyb, se kterými se potkává na webu:

DOCTYPE zmatek
Chybějící, špatně zapsaný nebo umístěný na špatném místě.
mánie
Obecný způsob stylování čehokoli pomocí CSS je obalit to do elementu s class atributem. Nehledí se na sémantiku, na kaskádu, dědění atd.
Příliš vizuální myšlení
Nahlížení na web skrze WYSIWYG. Vývoj začíná vzhledem místo toho, aby se začalo u struktury a obsahu.
Nedostatek sémantiky
Kód postrádá sémantiku (význam). Autoři vychází z toho, jak je daná značka výchozím způsobem vykreslována místo toho, aby se zamysleli nad významem značek a správně je použili.
Mišmaš v kódování
Použití jednoho kódování v HTTP hlavičce a dalšího v dokumentu. Některé prohlížeče pak nemusí dobře zobrazit některé znaky.
Špatné atributy alt
Chybějící nebo zbytečné. Element musí mít alt atribut. Myslete na smysluplný text v hodnotě atributu.
Neplatné id a class atributy
Opakované použití stejné hodnoty id atributu v jednom dokumentu. Neplatné znaky v jejich názvech atd.
Kádrování prohlížečů
Zjišťování, jaký prohlížeč návštěvník používá a posílání upraveného kódu pro daný prohlížeč. Když odhlédnu od skutečnosti, že je možné napsat univerzální kód, tak bych připomenul problémy s novými prohlížeči nebo prohlížeči, které se maskují za jiné.
Chybějící jednotky v CSS
Délkové jednotky musí mít zadanou jednotku (vyjma nulové hodnoty). CSS není HTML.
Proprietální CSS.
Používání nestandardních vlastností některých prohlížečů (stylování posuvné lišty v IE, filtry apod.).
Závislost na JavaScriptu
Někteří lidé mohou mít vypnutý JavaScript. Nebo používají zařízení, které JavaScript nepodporuje. Podobně pracují také roboti vyhledávačů.
Zavislost na Flash
Ne každý má Flash instalovaný. Vyhledávací roboti si s Flashem také neporadí.
Obrázky místo textu
Tohle není příliš přístupné. Podívejte se na svůj web s vypnutými obrázky. Zvětšujte písmo. Myslete na vyhledávače.
Špatné formuláře
Nepřístupné, špatně použitelné formuláře. Říká Vám něco ,

a

.
Stará škola HTML
Opakovaně vnořené tabulky, neviditelné GIFy k vytvoření mezer, značky atd.
Nic než IE
Nejdřív navrhovat pro IE/Win a až pak napravovat pro ostatní není to pravé ořechové.
Neplatné HTML atributy
Používání zavržených atributů nebo nestandardních atributů.
Nekódovaný znak &
Problém při odkazování. Mnoho URI obsahuje znak &, který musí být v kódu zapsaný jako &.

Na závěr se zeptám stejně jako autor: Vynechal jsem nějaký Váš oblíbený omyl? Přidejte jej do komentářů.

Souvislosti